Nejlepší sportovní kolektiv Jihlavska do 15 let za rok 2011
Vítěz Technické národní ligy Taekwondo 2011
Stříbrný tým z Dětského evropského šampionátu 2012

ZKUŠEBNÍ ŘÁD


CO JE "DOBOK"

V počátku taekwondo tréninku se cvičenci setkávají s dobokem a učí se etiku cvičence. Dobok je speciální oblečení pro trénink mysli a těla, ve kterém je obsažen duch Koreje a staré tradice. Také je dobok nazývaný „handobok“.

Dobok se skládá z kalhot, vrchní částí a pásku (nazývaný hanbul). Původ není znám, i když lidé v království Kogurjo nosili bílé oblečení s černým hedvábným páskem kolem pasu. To znamená, že bílé oblečení mohlo být denní oblečení pro Kogurjo lidi. To také vypadá, že dlouhá vrchní část oděvu a kalhoty musela být stejného typu jako bylo nalezeno na nástěnných malbách v hrobech tří království.

Taekwondo dobok je podobný tradičnímu korejskému oblečení ve způsobu provedení. Obsahuje tři druhy symbolů: kruh, čtverec a trojúhelník. Linka kolem pásu oblečení je kruhový tvar, manžety čtverec a boční plochy trojúhelník. Horní část je provedena podle stejného způsobu.

To znamená, že dobok, který je docela odlišný od běžného oblečení nese tradice konzervatizmu a z tohoto důvodu dobok Kogurjo lidí musí být velmi podobný k dnešnímu.

O symbolizuje nebe, čtverec zemi a trojúhelník muže. Tyto tři symboly jsou základem vesmíru (Samilshingo). Tradiční korejské oblečení je založené na těchto třech symbolech a symboly jsou transformovány do jednoty tří nazývané „han“.

Podle teorie „Yin“ a „Yang“, muž je malý vesmír, kalhoty jako Yin země, vrchní část oděvu jako Yang nebe a pásek jako muž sobě, což pochází z potřeb každodenního aspektu života korejců, včetně vytváření veškerých odlišných druhů oblečení.

V počátku byl dobok pouze bílé barvy. V roce 1970 vznikl rozdíl mezi uniformou pro černé pásky a nečerné pásky. Rozdíl je v barvě orámování části kolem krku. Černé pásky mají černé orámování, pum je červeno-černě rámovaný a ostatní mají bílé orámování.

Bílá barva symbolizuje původ vesmíru. Podle původní korejské tradice, původ vesmíru je ojedinělost, shoda, jedinečnost, která je vyslovována v korejštině jako Han. Bílá je základ vesmíru v korejské víře.

Důvod výstřihu (V) je snížit nepohodlnost předchozí tradiční uniformy, která mohla být příliš často uvolněná během tréninku. Výstřih vypadá upravený a je vhodnější k nošení.

Dobok není pouze oblek pro trénink v tělocvičně, ale také soutěžní oblečení pro různé soutěžní příležitosti. Filozofická významnost je v dodržování čistoty a mít jistý respekt a etiketu vůči tomuto oblečení.

INFOBOX


PANSKÝ DVŮR TELČ

Pansky dvur Telc

KONTAKT

Petr KonradPetr Konrád
tel: 606 567 012, email
předseda CBU a trenér
certifikáty a akreditace


Monika VagnerovaMonika Vágnerová
tel: 602 201 633, email
finanční ředitelka
organizátor akcí CBU

HOSTUJEME NA

banan webhosting

TAEKWONDO FEDERACE

taekwondo federace

VSTUP PRO REGISTROVANÉcbu na facebooku

Valid HTML 4.01 Transitional

Ověřit CSS!

Seo servis

HOME CBU Vysocina SK Kyonggi Kwon World Taekwondo Federation Czech Taekwondo Federation