Nejlepší sportovní kolektiv Jihlavska do 15 let za rok 2011
Vítěz Technické národní ligy Taekwondo 2011
Stříbrný tým z Dětského evropského šampionátu 2012

ZKUŠEBNÍ ŘÁD


DISCIPLÍNY V TAEKWONDO

Poom

Definuje bojové umění skrz jeho postoje (sogi) a techniky. Ty se provádí nohou (chagi) a rukou: kryty (makki), údery (jirugi), bodnutí (chirugi) a seky (chigi). Provedení technik se různí podle určené úderové plochy.
Cvičenci se učí postoje a techniky postupně od nejlehčích po složitější. Právě jejich znalost je jedním z rozhodujících faktorů pro získání vyššího technického stupně. Důležitá je také schopnost kombinace - například provádění několika úderů a kopů v jednom sledu atd.

Poomse

Jedná se o sestavy jednotlivých postojů a technik, které se musí cvičit s maximální precizností, smyslem pro rytmus, dýcháním a především koncentrací. Jsou sestavené mistry Taekwondo tak, aby rozvíjely ducha, fyzickou kondici a zároveň člověka připravili na použití technik v sebeobraně. Jejich filozofie se odvíjí od filozofie Taekwondo a souvisí s "Velkým absolutnem" (TAEGUK) a 8 základními fenomény (PALGWE).
Dělí se na 8 základních (Taeguk Il Jang - Taeguk Pal Jang) a 9 mistrovských (Koryo - Ilyo) poomse. Každá sestava odpovídá jednomu technickému stupni. Jeho držitel musí kromě té konkrétní sestavy ovládat i všechny předcházející. U zkoušek je znalost poomse stejně důležitá jako znalost jednotlivých technik. Na poomse narazíte také na závodech, kde jejich provedení hodnotí určená porota.

Kyorugi

Cílem kyorugi je ukázat použití Taekwondo v reálném zápasu, který je však limitován určitými pravidly. Například je zakázáno udeřit soupeře pěstí do obličeje, kopnout ho do slabin a podobně. Zápasníci jsou vybaveni chrániči holení a předloktí, suspenzorem, helmou a vestou své barvy (červené nebo modré). Za přesný a silný zásah soupeře získává zápasník body. O jejich přidělení rozhodují čtyři bodovací rozhodčí. Bojovník, který má po posledním kole větší počet bodů, vyhrává. Délka jednoho kola i počet kol závisí na pořadateli turnaje, většinou se jedná o třech kolech po dvou minutách s půlminutovou pauzou.

Kyokpa

V této disciplíně člověk musí projevit svoji technickou zdatnost a leckdy značnou fyzickou i psychickou sílu. Úkolem je totiž přerážení desek, střešních tašek, cihel, případně jiných objektů. S přerážením se kromě zkoušek často setkáme na exhibicích, v některých zemích je dokonce předmětem soutěže.

Hoshinsul

Jde o sebeobranu v pravém slova smyslu. Cvičí se (a je zkoušena) zejména proti úchopu, noži a tyči. Využívá se momentu překvapení a nasazení páky, případně jiného vhodného mechanismu. Cílem je zneškodnění protivníka. U každého způsobu napadení k tomu vede hned několik cest, z nichž je každá různě náročná a také různě bolestivá.

INFOBOX


ZŠ Harrachov

ZŠ Harrachov

KONTAKT

Petr KonradPetr Konrád
tel: 606 567 012, email
předseda CBU a trenér
certifikáty a akreditace


HOSTUJEME NA

banan webhosting

TAEKWONDO FEDERACE

taekwondo federace

VSTUP PRO REGISTROVANÉcbu na facebooku

Valid HTML 4.01 Transitional

Ověřit CSS!

Seo servis

HOME CBU Vysocina SK Kyonggi Kwon World Taekwondo Federation Czech Taekwondo Federation